top of page

Ємність і пусковий струм простими словами.

У цій статті ми хотіли б торкнутися такої не для всіх зрозумілої  теми як ємність і пусковий струм автомобільної батареї. Це найважливіші (крім габаритів і розташування клем) параметри, які використовуються при підборі батареї на будь який автомобіль. Автомобільний акумулятор виконує дві основні функції:

 1. Забезпечує живлення електричної системи автомобіля при непрацюючому двигуні (магнітола, габарити, сигналізація, годинник) або при заведеному двигуні, але коли підключено багато споживачів енергіїї (пічка,  підігрів вікон, сидінь, магнітола, ближнє чи дальне світло, двірники) і генератор не може забезпечити їх усіх всамотужки своєю енергією.

 2. Запуск двигуна. 

За першу функцію відповідає ємність, за другу- пусковий струм батареї.

Ємність акумулятора вимірюється в ампер-годинах А/г, Ah, і можна сказати, що показує кількість енергіїї, яка є в даній батареї. Визначається вона так: повністю заряджену батарею розряджають струмом, який складає 1/20 його ємності (для 60 а/г це 3 ампери, для 100 а/г це 5 ампер) на протязі 20 годин при чому в кінці розряду напруга на клемах має бути 10,5 вольт. Чим вища номінальна ємність акумулятора, тим довше часу автомомобіль може постояти із включеними габаритами, послухати музику на пікніку чи проїхати вночі зимою із повністю непрацюючим генератором (для 60 го акумулятора це буде приблизно 90-100 хв, для 100 го приблизно 160 хв). У наслідок вище сказаного, чим вища ємність, тим краще?  Так, але є два нюанса:

  •  не завжди батарея з вищою ємністю просто фізично поміститься у ваш автомобіль.

  •  акумулятор з більшою ємністю повільніше розряджається , але потім і повільніше заряджається від генератора.

Особливістю традиційних стартерних акумуляторів є те, шо вони люблять працювати і довго служать в режимі коли їх степінь зарядки 75-100%. Тобто, якщо , наприклад у вас двигун 1,6 бензин і туди штатно підходить акумулятор 60 а/г , ви  поставили на нього 100 а/г,  повністю розряджена 60ка відновиться від генератора наприклад через 100 км пробігу, а 100ка- через 200, а через 100 лише на 50%, і буде експлуатуватися в недозарядженому стані. що погано повпливає на її термін служби. За всіма рекомендаціями виробників, щоб уникнути цих ситуацій на автомобіль можна ставити батареї до 20% більших, ніж штатні, а у випадку, якщо був глибокий розряд акумулятора, його потрібно підзарядити за допомогою зарядного пристрою.

Пусковий струм вимірюється в амперах А і характеризує здатність батареї на протязі короткого часу видати велику кількість енергії, якої має бути достатньо, щоб прокрутити стартер і завести двигун. Існує декілька стандартів його вимірювання. Найбільш розровсюдженіший на сьогодні в Україні- це європейський стандарт EN, яким маркуються 99% батарей, що продаються у нас. Акумуляторна батарея при -18 градусах розряджається цим струмом на протязі 10 секунд, при чому напруга на клемах має бути 7,5 вольт. На батареях однакової ємності пускові характеристики можуть відрізнятися достатнім чином. Наприклад 60а/г може мати від 450 до 600 А.  Чи значить це, що батареї з нижчим струмом будуть погано заводити ваш автомобіль? В основному ні. Щоб завести двигун обємом 1,6 бензин, куди в основному ставлять акумулятори 60 а/г, в нормі потрібно 100-150 А. Для чого тоді на акумуляторі пишуть 450 А і вище? Це максимальні струми ( з великим запасом) , які може видати нова, на 100% заряджена батарея. Якщо у вас акмулятору 4 роки, він напіврозряджений , його максимальний струм вже якраз і буде не 450 чи 540 А, а ті ж 120-150, які ледь вистарчає для запуску. Чи значить це, що батарея з високим пусковим струмом довше прослужить? Не завжди. Якщо не заглиблюватися в деталі, для деяких виробників чи  типів акумуляторів існує зворотня залежність- чим вищі пускові характеристики, тим більш пластини є чуттєві до умов експлуатації і відповідно швидше зношуються. Чи може згоріти стартер, якщо встановити акумулятор з більш вищим пусковим струмом? Ні! Це міф. Батарея видає такий струм, який потрібен стартеру і не більше.  Наприклад 60а/г має 600А, а для запуску потрібно 150 А, значить батарея видасть 150А і не більше. 

   Якщо у вас виникнуть додаткові питання з приводу цих двох характеристик, або потреба купити акумулятор Львів, чи будь чого іншого, ви завжди можете звернутися до нас, і ми постараємось кваліфіковано відповісти на них. 

bottom of page